"W trzęsawisku trzeszczą trzciny, trzmiel trze w Trzciance trzy trzmieliny
a trzy byczki znad Trzebyczki z trzaskiem trzepią trzy trzewiczki.
Bzyczy bzyk znad Bzury zbzikowane bzdury, bzyczy bzdury,bzdurstwa bzdurzy
i nad Bzurą w bzach bajdurzy, bzyczy bzdury, bzdurnie bzyka, bo zbzikował i ma bzika."
"Trzynastego, w Szczebrzeszynie chrząszcz się zaczął tarzać w trzcinie.
Wszczęli wrzask Szczebrzeszynianie: - Cóż ma znaczyć to tarzanie?!
Wezwać trzeba by lekarza, zamiast brzmieć, ten chrząszcz się
tarza! Wszak Szczebrzeszyn z tego słynie, że w nim zawsze
chrząszcz BRZMI w trzcinie! (...)"
Artello jest programem autorskim, który łączy w sobie zajęcia plastyczne z logopedycznymi.
W wyniku współpracy między mną i Anitą Krawczyk z MoA Pracowni Plastycznej (więcej o Anitce: www.moapracownia.pl) powstał autorski program zajęć w których połączyłyśmy ze sobą elementy terapii logopedycznej, arteterapie i sztuki plastyczne.
Jest to nowy innowacyjny pomysł, gdyż w żmudne i nieraz trudne ćwiczenia logopedyczne wplecione zostały weselsze i kreatywne elementy sztuki plastycznej. Nie od dziś wiadomo, iż mądra zabawa wpływa korzystnie na rozwój i zainteresowania dziecka, pobudza kreatywność i twórcze myślenie. I ta myśl stała się dla nas hasłem przewodnim programu autorskiego Artello. Inspiruje nas wszystko to w czym widać kolorowy efekt, co wzbudza kreatywne i ekspresyjne działania, a jednocześnie wpływa pozytywnie na ogólny rozwój, zapamiętywanie informacji, naukę i rozwój nasz oraz najważniejsze - naszych dzieci.
Rodzice dzieci między innymi z wadami genetycznymi, z niepełnosprawnościami, z niedosłuchem i z wadami wymowy tę prawdę znają jeszcze dogłębniej – nasze dzieci muszą poświęcić bardzo dużo czasu na żmudne ćwiczenia, trening słuchowy, manualny, ruchowy i zwyczajną naukę – dlatego tak ważne jest, aby możliwie jak najwięcej elementów rehabilitacji miało formę zabawy.
W odpowiedzi na tę potrzebę opracowany został autorski program wspomagający rehabilitację słuchową, ruchową, logopedyczną, plastyczną i arteterapeutyczną, który nazwano Programem badawczo – autorskim Artello.
Program przygotowany został z myślą o dzieciach, które przejawiają problemy w kwestiach prawidłowej wymowy, braku pewności siebie, kiedy maluszek jest wycofany, boi się wyrażać uczucia, jest pozbawiony bardzo intensywnej u małych dzieci ekspresji twórczej. Jest zahamowany lub nadmiernie wstydliwy. Zajęcia plastyczne są uzupełnieniem terapii logopedycznej. Ich celem jest budowanie umiejętności pracy w grupie podejmowania samodzielnych decyzji oraz budowania poczucia własnej wartości.
Więcej na temat Artello i gdzie można nas znaleźć na blogu
http://artello3miasto.blogspot.com/