Pomoce dla najmłodszych - mimowa.pl

Od dawna zastanawiam się nad pomocami dla najmłodszych dzieci. Jak wiesz - takich pomocy nigdy zbyt wiele! :) Kilka lat temu przy współpracy z p. Anią z serwisu mimowa.pl przygotowałyśmy kilka arkuszy do ćwiczeń! :)

Proponujemy zabawy dźwiękonaśladowcze dla dzieci, które są na samym początku swojej komunikacyjnej drogi  Dźwiękonaśladownictwo to ważny etap kształtowania się mowy oraz pierwszy językowy kontakt maluszka z otoczeniem sprawiający przy tym wiele radości
Przedstawiamy Państwu 4 propozycje wykorzystania naszych obrazków:

1. Zabawy z samogłoskami.

Wspólnie z naszymi najmłodszymi przyjaciółmi naśladujemy jakie samogłoski wypowiada Mi widząc np. motylka, czy trzymając szklankę wody w upalny dzień.

20141119_105507-800x446jpg

2. Onomatopeje.

Jak śpiewa Mi? Zaśpiewajmy razem „la la la”, a jak tyka zegar? Jak tańczy mi? Zatańczymy razem „tany tany”?  :)

3. Pokazywanie.

Może urozmaicimy zwykłą zabawę dźwiękonaśladowczą i połączymy naśladowanie z pokazywaniem?  Pokaż razem ze mną jak robi bębenek (bam bam + naprzemienne uderzanie rączkami o stół), jak pada deszczyk?

Przykładowe propozycje ćwiczeń:
bam bam – naprzemienne uderzanie rączkami o stół
tany tany – rytmicznie ruszamy rączkami i górną częścią ciała jak podczas tańca
am am – kierujemy rękę do buzi jakbyśmy trzymali łyżkę
la la – udajemy, że śpiewamy do mikrofonu
kap kap – paluszki naśladują spadające krople deszczu
tik tak – paluszek kierujemy raz w lewą raz w prawą stronę
halo halo – przykładamy rączkę do ucha
klap klap – klaszczemy w dłonie
hop hop – nasza ręka podskakuje
bi bi – pokazujemy jak ręka naciska klakson
ha ha ha- trzymamy się za brzuszek i śmiejemy ha ha ha! :)
Pomysłów na to jak pokazywać obrazki jest wiele. Najważniejsze aby dziecko naśladowało nasze ruchy i dobrze się przy tym bawiło

4. Dodatkowe obrazki rozwijające spostrzegawczość ( z wyłączeniem samogłosek).

Czwarta wersja polega na dopasowaniu mniejszych obrazków do tych większych. Mi rozmawia przez telefon, poszukaj który obrazek pasuje? Na kolejnym obrazku jest zegar, robi tik tak, który obrazek położymy?
Ojej! Został nam jeden obrazek! To pająk! Czy pamiętasz, na którym obrazku Mi wystraszyła się pająka? Co wtedy mówiła?
Ilość obrazków dostosowujemy do wieku i umiejętności dziecka

20141119_173753_20141120142606733-800x532jpg

Karty możesz pobrać tu:  http://http://blog.mimowa.pl/index.php/2014/11/cwiczenie-na-zamowienie-czesc-16-logat/#more-2733